Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Woskowina uszna

2021-07-26
Woskowina uszna

Fizjologiczna rola woskowiny

Woszczyna (woskowina) to żółtobrązowa mazista wydzielina gruczołów znajdujących się w skórze przewodu słuchowego. Jej funkcją jest ochrona błony bębenkowej przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz oczyszczanie wnętrza przewodu słuchowego z drobnych zanieczyszczeń, takich jak np. pyły. W warunkach fizjologicznych woszczyna znajdująca się w przewodzie słuchowym powoli wysycha i zostaje wydalona na zewnątrz w postaci drobnych grudek. U niektórych osób woszczyna gromadzi się w nadmiarze, co powoduje jej zaleganie, a w następstwie upośledzenie słyszenia.

 

Konsekwencje nadmiaru woskowiny

Nadmierne wydzielanie woskowiny czy brak higieny mogą spowodować powstanie tzw. czopu woszczynowego, blokującego przewód słuchowy i utrudniającego przesyłanie fali dźwiękowych w głąb ucha. Zalegająca woskowina prowadzi  do upośledzeni a słuchu, szumów, a po dłuższym czasie - nawet do stanów zapalnych. Często ludzie przyzwyczajają się do gorszego słyszenia i nie zwracają na nie uwagi. Jednakże czop ma tendencję do pęcznienia pod wpływem wody (np. dostającej się do ucha na basenie czy podczas mycia włosów), a pęczniejąc- odcina dostęp dźwięków, powodując przykre wrażenie głuchoty, przechodzące po jakimś czasie.

 

Usuwanie nadmiaru woskowiny w uchu

Pierwszym sposobem jest zakroplenie ucha przed snem kroplami dostępnymi bez recepty, a następnie umieszczenie płytko w uchu kawałka waty. Słuch może się przejściowo pogorszyć z powodu pęcznienia woszczyny. Rano wata powinna być brązowo zabarwiona przez rozpuszczającą się woskowinę. Działania te należy powtarzać do momentu całkowitego usunięcia woszczyny z ucha.
Drugim, szybszym sposobem jest wypłukanie woszczyny w gabinecie laryngologicznym. Jeśli posiadamy skłonność do nadmiernego wydzielania woskowiny, warto profilaktycznie zakraplać uszy przed snem preparatami dostępnymi w aptece.

 

 

Źródło:

J. B. Latkowski, J. Olszewski, Ucho, nos, gardło i krtań. Co warto wiedzieć, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

J. B. Latkowski, K. Kosiek, M. Godycki-Ćwirko, M. Durko, Choroby uszu, nosa, jamy ustnej, gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 90 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-27
Wszystko sprawnie i zgodnie z opisem.
2024-06-11
Ok.
pixel