Głośne środowiska pracy
Hałas to najczęściej występujące zagrożenie fizyczne w miejscu pracy. Przez wiele osób jednak to niebezpieczeństwo wydaje się być lekceważone, choć ubytek słuchu spowodowany hałasem od lat znajduje się na jednym z czołowych miejsc na liście chorób zawodowych.
Długotrwałe przebywanie w miejscu powyżej 85dB stanowi istotne zagrożenie dla naszego zdrowia. Lecz nie tylko głośność jest czynnikiem decydującym. Długotrwały hałas o niższych poziomach (55-75 dB) może być przyczyną wywołującą stres, a przede wszystkim utrudniającą codzienną pracę.
Osiemdziesiąt milionów* pracowników (30% ogółu pracujących) skarży się na wzmożony hałas, przez co najmniej jedną czwartą czasu pracy. Obiektywny obraz o jego szkodliwości można uzyskać dzięki danym Głównego Urzędu Statystycznego. Rolnictwo, transport, budownictwo oraz przetwórstwo przemysłowe to najbardziej narażone na hałas sekcje gospodarki europejskiej. Ale nie tylko…
Zawody/profesje zagrożone hałasem
- Zawód barmana jest jednym z zawodów najbardziej niebezpiecznych dla słuchu. Gwar rozmów prowadzonych w barze często przekracza 110 dB. Dodajmy do tego głośną muzykę…
- Pracownicy obsługi samolotów na płycie lotniska również nie mają lekko. 140 dB, które wydają silniki samolotów w ciągu kilku minut może nieodwracalnie uszkodzić słuch.
- Ambulanse, samochody straży pożarnej czy policji poprzez włączenie sygnalizacji uprzywilejowania, powodują wzrost równoważnego poziomu dźwięku o około 25 dB w okolicach głowy kierowcy.
- Używanie głośnych narzędzi tj: młoty pneumatyczne i udarowe, wiertarki, krajarki przez pracowników budowlanych i stolarskich zmuszają do specjalistycznej ochrony słuchu.
- Pracownicy przemysłowi w fabrykach narażeni są na ubytki przede wszystkim przez wyspecjalizowane maszyny, a nawet taśmy produkcyjne.
- Żołnierze to kolejna grupa zawodowa, o której warto wspomnieć. Nie tylko huk wydawany przy okazji strzelania może im zaszkodzić. Prowadzenie pojazdów gąsienicowych czy helikopterów to zdecydowanie głośne środowisko pracy.
- Nie zapominajmy o muzykach. Badania pokazują, że ponad czterokrotnie częściej niż ogół populacji doznają uszkodzeń słuchu.
Rehabilitacja osoby z uszkodzeniem słuchu jest o wiele droższa od jego zapobiegania, a przecież komórki słuchu nigdy się nie regenerują! Potrzebujemy zdecydowanie bardziej skutecznych działań profilaktycznych. Najlepsze zabezpieczenie stanowią środki ochrony dopasowane do poziomu hałasu w szkodliwym środowisku pracy.
Dbaj o słuch.
Korzystaj ze specjalistycznych nauszników lub zatyczek do uszu.
...
...
...
* Źródło: ZAGROŻENIA HAŁASEM NA STANOWISKACH PRACY W POLSCE I INNYCH PAŃSTWACH UNII EUROPEJSKIEJ Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa, Poland Zakład Zagrożeń Wibroakustycznych - Danuta Augustyńska, Dariusz Pleban, Jan Radosz