Czy słuchawki bezprzewodowe szkodzą zdrowiu?
Czy słuchawki bezprzewodowe szkodzą zdrowiu?
Na początku XXI wieku na rynku pojawiły się bezprzewodowe słuchawki, które łączą się z różnymi urządzeniami dzięki modułowi Bluetooth, podczerwieni czy innych technologii. Skutecznie uwolniły nas od przewodów ograniczających swobodę ruchów. W połączeniu z ich lekkością można łatwo zapomnieć, że mamy je w uchu. Naraża nas to na niebezpieczeństwo związane z długotrwałym noszeniem słuchawek i ustawieniem maksymalnej głośności dźwięków. Coraz większa liczba wykrytych ubytków słuchu dotyka ludzi młodych.
Czy faktycznie rodzaj słuchawek wpływa na bezpieczeństwo ich użytkowania?
Uzależnione jest to przede wszystkim od ich budowy. Oferta słuchawek jest bardzo rozbudowana: douszne, dokanałowe, wokółuszne czy nauszne, to różny rodzaj użytkowania słuchawek. Uważa się, że modele naszune i wokółuszne są bezpieczniejsze dzięki braku możliwości włożenia ich głęboko do kanału słuchowego. Użytkownicy takich modeli rzadziej skarżą się na chociażby wzmożoną produkcję woskowiny. Słuchawki możemy podzielić również na typ ich konstrukcji: zamknięte, półotwarte i otwarte. Otwarte narażają nas na przekroczenie zalecanego poziomu głośności, ponieważ nie izolują nas całkowicie od hałasu zewnątrz. Przypomnijmy, że zalecana wartość to do 85dB.
Czy słuchawki bezprzewodowe można powiązać z wywołaniem poważnych chorób?
Słuchawki bezprzewodowe często posądzane są o prowadzenie do poważnych chorób takich jak nowotwory. Światowa Organizacja Zdrowia nie znalazła dotąd dowodów na bezpośredni negatywny wpływ na zdrowie ekspozycji na promieniowanie elektromagnetyczne o niskim natężeniu. Nie neguje również kupowania słuchawek bezprzewodowych i używania ich w rozsądny sposób. Najważniejsze jednak w tym stwierdzeniu jest wyrażenie: w rozsądny sposób. Jako, że słuchawki na Bluetooh weszły do codziennego użytku zaledwie kilka lat temu nie ma badań naukowych, które dotyczą długotrwałego ich wpływu na nasze zdrowie.
Pole elektromagnetyczne
Polem elektromagnetycznym nazywamy niewidzialne obszary promieniowania wytwarzane przez elektryczność. Urządzenia bazujące na technologii Bluetooh emitują promieniowanie niejonizujące zwane promieniowaniem o częstotliwości radiowej. Badanie przeprowadzone w 2019 roku pokazuje, że ilość promieniowania w zestawach słuchawkowych Bluetooh była 10-400 razy niższa niż w przypadku telefonów komórkowych.
Czy to świadczy już o ich bezpieczeństwie?
Kluczową rolę gra tutaj umiejscowienie dousznych słuchawek bezprzewodowych. Znajdują się one w o wiele mniejszej odległości od mózgu niż telefony komórkowe. Niektórzy eksperci twierdzą więc, że użytkowanie słuchawek przez dużą ilość czasu w ciągu dnia naraża się na zwiększone natężenie emitowanego promieniowania.
Promieniowanie niejonizujące
Promieniowanie, które istnieje wokół nas ma dwa źródła: naturalne i sztuczne. Występuje w postaci promieniowania niejonizującego i promieniowania jonizującego.
Promieniowanie jonizujące jest formą energii, która działa poprzez usuwanie elektronów z atomów i cząstek materiałów, które zawierają tkankę żywą jak i wodę czy powietrze. Przechodzi więc niezauważenie przez te materiały.
Promieniowanie niejonizujące nie ma aż tyle energii, by usunąć elektrony z atomów i cząsteczek. Może więc tym sposobem nagrzewać różne substancje. Tak jak promieniowanie mikrofalowe.
Codziennie jesteśmy narażeni na niski poziom promieniowania niejonizującego. Jeżeli jednak zbyt intensywnie narazimy się na bezpośrednie ilości promieniowania możemy narazić się na uszkodzenie tkanki pod wpływem ciepła.
Czy używając słuchawek bezprzewodowych jesteśmy narażeni na uszkodzenia termiczne naszej tkanki?
Nie. Takie efekty wystąpią tylko i wyłącznie pod wpływem bardzo silnych pól elektromagnetycznych. Aby chronić użytkowników przed skutkami ubocznymi promieniowania niejonizującego zostały ustalone przepisy prawne, które regulują takie praktyki. Obecnie każdy smartfon i urządzenie bezprzewodowe muszą przestrzegać takich ograniczeń.
Więc gdzie jest haczyk?
Efekty uboczne długotrwałego narażenia na promieniowanie mikrofalowe nie zostały jednak zbadane. Normy określające minimalne poziomy narażenia FCC mogą być już przestarzałe, ponieważ zostały przyjęte w 1996r. i w większości oparte są na zdaniu naukowców i inżynierów finansowanych przez przemysł. Krótko mówiąc, zostały zaprojektowane po to, by chronić nas przed krótkotrwałymi zagrożeniami cieplnymi. Istnieje bardzo dużo badań, które wykazują szkodliwe skutki zdrowotne wynikające z długotrwałej ekspozycji na niskie poziomy promieniowania, które nie wymaga ogrzewania. Wytyczne wprowadzone w 1996r. powinny być zaktualizowane, jako że w czasach obecnych korzystamy z urządzeń emitujących takie fale przez dłuższy czas w ciągu dnia, niż było to 26 lat temu.
Dlaczego powinniśmy zastanowić się nad bezpieczeństwem urządzeń bezprzewodowych?
W 2015r. 240 naukowców z 42 krajów, którzy opublikowali łącznie ponad 2000 artykułów przedstawiających badania dotyczące pól elektromagnetycznych i biologii lub zdrowia, zgodni są co do niewystarczających limitów określających szkodliwe skutki uboczne tegoż promieniowania. Wszyscy podpisali Międzynarodowy Apel Naukowy ds. EMF, wzywający Światową Organizację Zdrowia i Organizację Narodów Zjednoczonych do zaostrzenia wytycznych dotyczących ekspozycji pola elektromagnetycznego urządzeń bezprzewodowych.
Eksperci przewidują, że długotrwałe korzystanie z urządzeń Bluetooh może z czasem się zsumować i poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. W apelu wymienione są następujące potencjalne skutki uboczne:
- zwiększone ryzyko zachorowania na raka,
- stres komórkowy,
- wzrost produkcji wolnych rodników,
- zaburzenia neurologiczne,
- zaburzenia funkcji poznawczych,
- uszkodzenia genetyczne,
- zmiany w układzie rozrodczym.
Zasady bezpiecznego użytkowania słuchawek bezprzewodowych
- Trzymać słuchawki bezprzewodowe w uszach, tylko wtedy, gdy jest to konieczne.
- Nie zapominać o robieniu sobie przerw, jeżeli jednak jesteśmy skazani na długotrwałe używanie słuchawek bezprzewodowych.
- Unikać ustawiania głośności dźwięków na poziom maksymalny.
- Przy podłączaniu słuchawek zaczynać od poziomu głośności równego 0.
- W miarę możliwości korzystać z zestawu głośnomówiącego podczas dłuższych rozmów telefonicznych.
Kiedy słuchawki są lepszym wyborem przy zderzeniu z promieniowaniem niejonizującym?
Korzystanie z zestawu słuchawkowego podczas rozmowy telefonicznej jest zdrowsze od dzwonienia z telefonem komórkowym przy uchu. Dlaczego?
Antena telefonu komórkowego musi dotrzeć do stacji bazowej oddalonej często o nawet kilka kilometrów. Podczas pierwszych dzwonków moc sygnału jest więc najwyższa, a dopiero później stabilizuje się. Słuchawki przewodowe, a potem bezprzewodowe, to bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ sygnał zestawu słuchawkowego oddalony jest od telefonu o zaledwie parę metrów.
Jako, że nie ma dostatecznych badań, co do długotrwałej szkodliwości użytkowania słuchawek bezprzewodowych,powinniśmy zwrócić zawczasu uwagę na bezpieczne ich użytkowanie.
Źródła:
- National Cancer Institute Cell phones and cancer risk
- Wall S, Wang ZM, Kendig T, Dobraca D, Lipsett M. Real-world cell phone radiofrequency electromagnetic field exposures
- Swerdlow AJ, Feychting M, Green AC, Leeka Kheifets LK, Savitz DA; International Commission for Non-Ionizing Radiation Protection Standing Committee on Epidemiology. Mobile phones, brain tumors, and the INTERPHONE study: Where are we now? Environ Health Perspect
- Benson VS, Pirie K, Schüz J, Reeves GK, Beral V, Green J; Million Women Study Collaborators. Mobile phone use and risk of brain neoplasms and other cancers: prospective study. Int J Epidemiol.
- Carlberg M, Carlberg M. Pooled analysis of Swedish case-control studies during 1997‑2003 and 2007-2009 on meningioma risk associated with the use of mobile and cordless phones. Oncology Reports
- Foster K, Moulder J. Can Wi-Fi affect brain function? Radiation Research
- EMFScientist.org. International appeal: Scientists call for protection from non-ionizing electromagnetic field exposure
- Joel M. Moskowitz, Ph.D. AirPods: Are Apple’s New Wireless Earbuds Safe?