Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

„Piosenka jest dobra na wszystko!” – O muzyce z punktu widzenia fizjologii

2021-11-15
„Piosenka jest dobra na wszystko!” – O muzyce z punktu widzenia fizjologii

   Trudno kłócić się z faktem, że muzyka ma zbawienny wpływ na człowieka. Nie będziemy tego robić. Zamiast tego, wytłumaczymy szczegółowo, dlaczego tak się dzieje.

   Dzięki muzyce mamy wpływ na to, jaki stan emocjonalny chcemy dzięki niej wywołać. Oddziałuje na psychikę i fizjologię człowieka. Ma również istotny wpływ na nasze zdolności poznawcze.

 

   Mechanizm fizjologiczny działania muzyki określa związek między muzyką, a ciałem człowieka. Metrum, tempo oraz rytm budzą emocje, które synchronizują rytmy biologiczne z rytmem muzycznym. Wpływa to na funkcjonowanie układu oddechowego, sercowo-naczyniowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Muzyka bierze udział w produkcji neuroprzekaźników wytwarzanych przez nasz mózg. Wpływa to na wydzielanie dopaminy, epinefryny, serotoniny oraz noradrenaliny, które mają wpływ na poziom doznawanego przez nas pobudzenia oraz przyjemności. Badacze twierdzą, że mózg posiada specjalne struktury odpowiedzialne za odbiór muzyki i jej znaczenia, stąd odmienna reakcja każdego z nas na muzykę, z czego z kolei wynikają nasze odmienne gusta.

   Zaobserwowano zależność pomiędzy słuchaniem muzyki określanej mianem „wesołej”, a wzrost częstotliwości uderzeń serca. Z kolei słuchanie muzyki „smutnej” obniża tętno oraz częstotliwość oddechu.

   Muzyka łagodzi również działanie i skutki uboczne stresu. Zmniejsza wydzielanie kortykotropiny i kortyzolu, które mają niepodważanie negatywny wpływ na układ nerwowy i immunologiczny. Dodatkowo zmniejsza stężenie interleukiny, czyli łagodzi stany zapalne.
   Wniosek jest prosty: wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu oraz przyśpiesza dochodzenie do zdrowia.


   Pod wpływem dźwięków uwalniane są związki zwane opioidami. Dzięki temu muzyka wprowadza nas w stan głębokiej przyjemności oraz zadowolenia. U mężczyzn obniża się poziom testosteronu, co ma zbawienny wpływ na spadek poziomu agresji.


   Pozytywny wpływ na funkcje poznawcze możemy poznać po tzw. „efekcie Mozarta”. Badacze Raucher, Shaw i Ky dowiedli, że słuchanie muzyki klasycznej wpływa na zdolność uczenia się i osiągania wyższych wyników na egzaminach.

   Uczestnictwo w wydarzeniach muzycznych tj. koncerty dostarcza ze sobą mnóstwo emocji, które również wpływają na nasz nastrój. Bawiący się ludzie, reagują na to, co słyszą i co widzą na scenie. Motywacyjną muzykę możemy usłyszeć na siłowniach, a relaksacyjną w salonach piękności. Towarzyszy nam niemal wszędzie i zawsze przyjmuje rolę modyfikatora naszego nastroju. Bogata w swą różnorodność jest dostępna dla szerokiego grona odbiorców i staje się elementem kultury.

Zaufane Opinie IdoSell
4.99 / 5.00 67 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-02-11
Szybka wysyłka, misie haribo miły bonus :)
2023-08-23
Super. Szybko i profesjonalnie towar zgodny z opisem. Dziękuję bardzo
pixel